HISTORIKE/ Shteti balltik zgjedh për herë të parë kryeministre femër

Publikuar tek: bota, më 23:56 24-01-2021 HISTORIKE/ Shteti balltik zgjedh për herë të parë kryeministre femër Kaja Kallas

Për herë të parë në histori, Estonia do të ketë një kryeministre femër.  

Bëhet fjalë për Kaja Kallas, e cila do të hyjë në histori në politikën e shtetit balltik.

Dy partitë më të mëdhaja të vendit arritën marrëveshjen e koalicionit për të krijuar një qeveri me bazë të gjerë tashmë.

Estonia nuk është vendi i parë dhe duket se nuk do jetë as i fundit që vendos një grua për kryeministre. Shumë më herët një gjë të tillë e kanë bërë dhe Gjermania, Islanda, Finlanda, Zelanda e Re, Serbia dhe së fundmi Moldavia.

Ndërkohë Kaja Kallas, e cila është një avokate me profesion do të duhet që fillimisht të marrë miratimin e parlamentit estonez.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Variantet e reja të koronavirusit shqetësojnë ekspertët
»
Article Logic
Execution time: 0.013404130935669
array(1) { ["section"]=> string(74) "historike-shteti-balltik-zgjedh-per-here-te-pare-kryeministre-femer-236251" }