Historike, sonda Juno dërgon pamjet e para nga Jupiteri

Publikuar tek: bota, më 18:49 13-07-2016 Historike, sonda Juno dërgon pamjet e para nga Jupiteri

Anija kozmike e Nasa ka dërguar në Tokë fotografitë e para që prej momentit të mbërrijtes në planetin e Jupiterit.

Fotografitë e publikuara nga Nasa tregojnë gjigandin e gaztë të rrethuar nga tre hënat e tij më të mëdha, Io, Europa dhe Ganymede. Juno tashmë është në orbitën e Jupiterit ku do të kryejë 32 rrotullime përpara se të vetëshkatërrohet.

Gjatë futjes në orbitë, kamerat, sensorë dhe instrumentet e tjera u fikën për të shmangur dëmtimin nga radioaktiviteti i lartë, por tashmë janë ndezur dhe pritet të dërgojnë fotografi edhe më interesante nga sipërfaqja e planetit misterioz.

JUNO_enshot_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Theresa May merr zyrtarish detyrën e kryeministres nga mbretëresha Elizabeth II
Loja “Pokemon Go” shkakton aksidentin e parë »
Article Logic
Execution time: 0.011547088623047
array(1) { ["section"]=> string(60) "historike-sonda-juno-dergon-pamjet-e-para-nga-jupiteri-46490" }