Historiku i ndërtimit të ambasadës së SHBA në Tiranë, ja çfarë ndodhi me të gjatë regjimit komunist

Publikuar tek: aktualitet, më 19:00 09-01-2018 Historiku i ndërtimit të ambasadës së SHBA në Tiranë, ja çfarë ndodhi me të gjatë regjimit komunist

Ambasada amerikane në Tiranë është një nga godinat më të mbrojtura dhe njëkohësisht dhe më enigmatiket për qytetarët.

Përveç këtij misteri qe e rrethon dhe gjithë rëndësinë që ajo simbolizon, godina e ambasadës së SHBA në Tiranë ka dhe një hitori shumë interesante.

Ajo është një nga ambasadat e para amerikane të ndërtuara nga qeveria e SHBA jashtë shtetit (1929).

Për nga arkitektura, Ambasada në kryeqytetin e Shqipërisë kujton shtëpitë e plantacioneve të shekullit të 18-të në SHBA.

Një nga arkitektët që punoi për ndërtimin e ambasadës së SHBA në Tiranë, Nathan Ëyeth gjithashtu krijoi zyrën e parë ovale në Shtëpinë e Bardhë për presidentin Ëilliam Hoëard Taft.

Gjatë Luftës së Ftohtë, prona iu dha me qira ambasadorit italian. Në vitin 1991, kur marrëdhëniet diplomatike midis Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara rifilluan pas një pushimi prej 52 vjetësh, Ambasada e SHBA Tiranë rimori përsëri ndërtesën.

Screenshot_13.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rruga e Rinasit e gjitha në terr, vidhet sërish kablli (Video)
Endri Fuga bëhet baba për herë të dytë, lajmi u mbajt 'super sekret' »
Article Logic
Execution time: 0.010673999786377
array(1) { ["section"]=> string(105) "historiku-i-ndertimit-te-ambasades-se-shba-ne-tirane-ja-cfare-ndodhi-me-te-gjate-regjimit-komunist-106001" }