Holandë, protesta kundër emigrantëve dhe myslimanëve, kërkohet dëbimi i tyre

Publikuar tek: bota, më 08:14 11-11-2015 Holandë, protesta kundër emigrantëve dhe myslimanëve, kërkohet dëbimi i tyre

Në protestën e organizuar në qytetin Utrecht nga organizata me emrin “Evropianët Patriotë Kundër Islamizimit të Perëndimit”, e njohur me inicialet PEGIDA, pati tensione të herëpashershme.

Në Holandë, ksenofobët dhe islamofobët dolën në rrugë për të protestuar. Në protestën e organizuar në qytetin Utrecht nga organizata me emrin “Evropianët Patriotë Kundër Islamizimit të Perëndimit”, e njohur me inicialet PEGIDA, pati tensione të herëpashershme.

Përkrahësit e PEGIDA-s, protesta e të cilëve muajin e kaluar në Utrecht kishte kaluar me incidente, këtë herë u lejuan të protestojnë në një vend jashtë qytetit. Protestuesit nuk janë lejuar të marshojnë. Kurse në fjalimet që u mbajtën në miting u bënë thirrje për deportimin e emigrantëve dhe myslimanëve.

Nisma e një grupi anti-PEGIDA për të ndërhyrë në miting shkaktoi tension, transmeton “Balkanweb”. Policia njoftoi arrestimin e rreth 20 personave në manifestimin, ku tensioni ishte ngritur herë pas here.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032434940338135
array(1) { ["section"]=> string(80) "holande-protesta-kunder-emigranteve-dhe-myslimaneve-kerkohet-debimi-i-tyre-25139" }