Hollanda 'bllok' Shqipërisë, Berisha: Me bajlozin e zi të krimit nuk ka integrim në BE

Publikuar tek: barometri, më 08:21 22-06-2018 Hollanda 'bllok' Shqipërisë, Berisha: Me bajlozin e zi të krimit nuk ka integrim në BE

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas lajmit të gazetës De Telegraaf se Hollanda ka vendosur të bllokojë çeljen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

Berisha thotë se shkaktar për bllokimin e negociatave është Edi Rama.

Reagimi i plotë:

Me bajlozin e zi te krimit nuk ka integrim ne BE!

Hollanda kategorike kunder hapjes se negociatave te BE me qeverine e Edvin Kristaq Rames !

Te dashur miq, pas dekalogut, pra 10 kushteve te Gjermanise, nje jo kategorike e terminologjise ushtarake e parlamentit te Mbreterise se Hollandes per hapjen e negociatave me Shqiperine eshte nje goditje fatale qe mbyll dyert e integrimit dhe bllokon hapjen e negociatave te Bashkimit Europian me vendin tone!

Ministri i Jashtëm i Holandës, duke shpjeguar kete jo te prere te vendit te tij thotë për De Telegraaf:

‘Ne kemi shqetësime serioze në lidhje me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar- duke shtuar se - më shumë përparime duhet të bëhen në këto çështje’.Ky qendrim deshmon ne menyre absolute se me Edvin Kristaq Ramen ka vetem bllokim dhe jo integrim!

Ketu me poshte keni njoftimin e mediave per kete qendrim te prere, kategorik te Mbreterise te Hollandes ndaj hapjes se negociatave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.034104824066162
array(1) { ["section"]=> string(89) "hollanda-bllok-shqiperise-berisha-me-bajlozin-e-zi-te-krimit-nuk-ka-integrim-ne-be-125314" }