Hollanda: Nuk pranojmë azilantë nga Shqipëria dhe ballkani, janë vende të sigurta

Publikuar tek: politike, më 09:59 05-11-2015 Hollanda: Nuk pranojmë azilantë nga Shqipëria dhe ballkani, janë vende të sigurta Zv.Ministri hollandez i Drejtësisë Klaas Dijkhoff

Shqipëria, Bosnje-Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia janë shtuar në listën e vendeve të sigurta, që do të thotë se vendet e tyre nuk kanë të drejtë azili për në Hollandë, raportojnë mediat hollandeze.

Zv.Ministri i Drejtësisë Klaas Dijkhoff i ka shtuar këto vende në regjistrin zyrtar hollandez në listën e vendeve të sigurta të BE. Dijkhoff shpreson se vendimi do të ndalojë qytetarët nga vendet e ballkanit që të shkojnë në Hollandë.

“ata që do të ndërmarrin një hap të tillë thjeshtësisht do të dërgohen pas sepse shumica e këtyre vendeve janë firmëtarë të traktatit të refugjatëve të BE për vendet e treta të sigurta” tha ai gjatë një diskutimi në parlamentin hollandez.

Javën e kaluar, rreth 1700 azikërkues shkuan në Hollandë, shumica e tyre nga Siria. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0085809230804443
array(1) { ["section"]=> string(85) "hollanda-nuk-pranojme-azilante-nga-shqiperia-dhe-ballkani-jane-vende-te-sigurta-24699" }