Hollande sërish kundër Trump: Franca e vendosur për zgjidhjen me ”dy shtete” të konfliktit izraelo-palestinez

Publikuar tek: bota, më 14:29 23-02-2017 Hollande sërish kundër Trump: Franca e vendosur për zgjidhjen me ”dy shtete” të konfliktit izraelo-palestinez

Presidenti francez, François Hollande rikonfirmoi vendosmërinë e Francës për zgjidhjen ”dy shtete”, përsa i përket zgjidhjes së konfliktit izraelo-palestinez, ndërkohë që presidenti amerikan, Donald Trump u distancua nga një skenar i tillë.

“Për paqen në Lindjen e Mesme, zgjidhjen ne e dimë, është ajo e dy shteteve, Izrael dhe Palestinë, të jetojnë krah për krah, në paqe”, deklaroi presidenti francez gjatë një darke të përvitshme të Këshillit përfaqësues të institucioneve hebreje në Francë.

François Hollande e përsëriti këtë deklaratë një javë pasi presidenti i ri amerikan la të kuptohej se SHBA-ja nuk ishte dakord për zgjidhjen me dy shtete duke përhapur konfuzion në Lindjen e Mesme.

Zgjidhja me dy shtet është e vetmja garanci që Izraeli të mbetet ai që është, një shtet pluralist dhe demokratik”, theksoi Hollande.

“Ne kemi thënë që kolonizimi vazhdon me një ritëm që është i rrezikshëm, sepse ai e bën të pamundur zgjidhjen e një shteti palestinez. Pa një shtet palestinez nuk do të ketë paqe”, shtoi ai.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012594938278198
array(1) { ["section"]=> string(112) "hollande-serish-kunder-trump-franca-e-vendosur-per-zgjidhjen-me-dy-shtete-te-konfliktit-izraelo-palestinez-69701" }