Hollivudi kthen sërish sytë nga Shqipëria, Gabriel Garko protagonist në filmin “Lazarat Burning”

Publikuar tek: kulture-art, më 07:50 09-09-2016 Hollivudi kthen sërish sytë nga Shqipëria, Gabriel Garko protagonist në filmin “Lazarat Burning”

Urojmë që këtë herë produkti hollivudian mos jetë zhgënjyes si ai i “War Dogs” filmit që u tha se do ishte për Gërdecin por që s’u përmend askund asnjë Gërdec. Këtë herë hollivudi i ka hedhur sytë në fshatin Lazarat duke e sjellë Shqipërinë si asnjëherë tjetër në sytë e bitës përmes “Lazarat Burning”.

Ylli i filmave Gabriel Garko është protagonist në këtë film. Ai do të luajë rolin e Bujarit, djalit të cilit babai i është qëlluar gjatë mosmarrëveshjeve për biznesin e drogës ndërsa nëna i ka mbetur e vdekur në fushën me hashash.

“Po jetoj një perishë historike të cilën ju e keni jetuar dhe e njihni më mirë sesa unë. Është gjithnjë magjepëse të njohësh kultura të reja të një vendi që është shumë afër Italisë por prapë mund të jenë në disa aspekte edhe larg. Kështu që, po magjepsem. Nuk e njihja Lazaratin. Edhe pse kisha dëgjuar të flisnin për të, por jo kaq afër. Të dëgjosh të flitet për të nga ju është shumë ndryshe. Do jemi të lumtur të ndryshojmë diçka në optikën globale të këtij filmi”, ka thënë Garko në një konferencë të mbajtur për median në hotel Tirana ku kanë qenë të pranishëm edhe producentët e aktorët Issa Zaroui, Pete Gibbons,  Marco Balsamo e të tjerë.

Garko.jpg

laz.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028689861297607
array(1) { ["section"]=> string(99) "hollivudi-kthen-serish-syte-nga-shqiperia-gabriel-garko-protagonist-ne-filmin-lazarat-burning-52379" }