Hong Kong, protestuesit sfidojnë hapur Kinën, djegin dhe hedhin në lumë flamurin kombëtar

Publikuar tek: bota, më 13:41 22-09-2019 Hong Kong, protestuesit sfidojnë hapur Kinën, djegin dhe hedhin në lumë flamurin kombëtar Protestuesit në Hong Kong djegin flamurin kinez

Protestuesit anti-qeveritarë në Hong Kong shkulën flamurin kinez dhe e hodhën në lumin Shing Mun.

Kur bëhen 16 javë nga nisja e demonstratave kundër autoritetit drejtues të Hong Kongut dhe Kinës, situata në vend vazhdon të agravohet teksa protestuesit bëjnë thirrje për demokraci.

‘’Populli i Hong Kongut, rezistoni!’’, ‘’Luftoni për liri!’’, ‘’Çlironi Hong Kongun!’’, dëgjoheshin protestuesit dje në sheshin e qytetit.

Protestuesit fajësojnë Kinën dhe autoritetin zyrtar të Hong Kongut për nëpërkëmbjen e lirisë dhe demokracisë në vend. Policia ka forcuar masat e sigurisë, por vala e protestave nuk shuhet.

Nga ana tjetër, Kina i ka konsideruar këto protesta si ‘’akte terrorizmi’’.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013344049453735
array(1) { ["section"]=> string(94) "hong-kong-protestuesit-sfidojne-hapur-kinen-djegin-dhe-hedhin-ne-lume-flamurin-kombetar-179378" }