Hong Kongu ofertë 37 miliardë dollarë Anglisë, bëhet nyje e rëndësishme e tregut botëror

Publikuar tek: bota, më 12:09 11-09-2019 Hong Kongu ofertë 37 miliardë dollarë Anglisë, bëhet nyje e rëndësishme e tregut botëror Selia e Bursës së Anglisë

Hong Kongu i ka ofruar Bursës së Aksioneve të Londrës 30 miliardë dolllarë për t’u bashkuar të dyja.

Ditën e sotme Bursa e Hong Kongut deklaroi se i propozon palës angleze shkrirjen e dy kompanive për shumën 37 miliardë dollarëve duke llogaritur paratë ‘’cash’’ dhe aksionet, ose 39 miliardë dollarë përfshirë dhe borxhin.

Kjo lëvizje i jep rëndësi Hong Kongut në tregun global të bursës duke ndërlidhur Kinën me Azinë dhe mbarë botën.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013535022735596
array(1) { ["section"]=> string(94) "hong-kongu-oferte-37-miliarde-dollare-anglise-behet-nyje-e-rendesishme-e-tregut-boteror-178056" }