Hong Kongu ofertë 37 miliardë dollarë Anglisë, bëhet nyje e rëndësishme e tregut botëror

Publikuar tek: bota, më 12:09 11-09-2019 Hong Kongu ofertë 37 miliardë dollarë Anglisë, bëhet nyje e rëndësishme e tregut botëror Selia e Bursës së Anglisë

Hong Kongu i ka ofruar Bursës së Aksioneve të Londrës 30 miliardë dolllarë për t’u bashkuar të dyja.

Ditën e sotme Bursa e Hong Kongut deklaroi se i propozon palës angleze shkrirjen e dy kompanive për shumën 37 miliardë dollarëve duke llogaritur paratë ‘’cash’’ dhe aksionet, ose 39 miliardë dollarë përfshirë dhe borxhin.

Kjo lëvizje i jep rëndësi Hong Kongut në tregun global të bursës duke ndërlidhur Kinën me Azinë dhe mbarë botën.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071690082550049
array(1) { ["section"]=> string(94) "hong-kongu-oferte-37-miliarde-dollare-anglise-behet-nyje-e-rendesishme-e-tregut-boteror-178056" }