Hoti konfirmon pjesëmarrjen në takimin e ardhshëm të liderëve rajonalë në Minishengen

Publikuar tek: aktualitet, më 14:09 29-10-2020 Hoti konfirmon pjesëmarrjen në takimin e ardhshëm të liderëve rajonalë në Minishengen

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti ditën e sotme ka konfirmuar se do të marrë pjesë në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor, kushtuar nismës ‘mini-schengen’.

Mini-schengen synon të forcojë bashkpunimin rajonal.

Mini-Schengen u iniciua vitin e kaluar nga Presidenti serb Aleksandar Vuçiç,  kryeministrat Edi Rama dhe Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev.

Ajo u prezantua si një projekt për të rritur bashkëpunimin ekonomik rajonal. Kosova fillimisht e kundërshtoi nismën, deri në momentin kur u arrit marrëveshia për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Beogradit dhe Prishtinës në fillim të shtatorit.

Kosova ka nënshkruar marrëveshien duke u zotuar t’i bashkohet kësaj nisme.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shqipëria kalon 20,000 të infektuar me COVID, 493 viktima në 8 muaj pandemi
Avokatët e Ylli Ndroqit kërkojnë heqjen e sekuestros ndaj 2 televizioneve dhe pasurive të tjera: Kompanitë kanë pësuar dëme të pariparueshme »
Article Logic
Execution time: 0.0139319896698
array(1) { ["section"]=> string(92) "hoti-konfirmon-pjesemarrjen-ne-takimin-e-ardhshem-te-lidereve-rajonale-ne-minishengen-225644" }