Humbën jetën me 21 janar, katër protestuesit shpallen “Dëshmorë të Atdheut”

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:25 22-01-2021 Humbën jetën me 21 janar, katër protestuesit shpallen “Dëshmorë të Atdheut”

Kryeministri Edi Rama ka folur dje për vrasjen e 4 protestuesve, gjatë protestës së organizuar nga Partia Socialiste, më 21 janar 2011. Në atë protestë u qëlluan për vdekje Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj.

Kryeministri tha dje se Qeveria kishte marrë vendim që 4 të vrarët të shpallen “Dëshmorë të Atdheut”.  

“Sot bëhen 10 vjet nga tragjedia e 21 janarit, dhe në këtë 10 vjetor qeveria e Shqipërisë ka vendosur që të japë titullin e lartë të "Dëshmorit të Atdheut" për të katërt për dëshmorët e protestës paqësore të 21 janarit”, tha Rama.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 15 vjet pa Ibrahim Rugovën, Presidentin historik të Kosovës
»
Article Logic
Execution time: 0.012837886810303
array(1) { ["section"]=> string(79) "humben-jeten-me-21-janar-kater-protestuesit-shpallen-deshmore-te-atdheut-235939" }