Humbi betejën me sëmundjen, ndahet nga jeta në moshë të re zyrtarja e lartë e LSI

Publikuar tek: aktualitet, më 09:42 06-02-2018 Humbi betejën me sëmundjen, ndahet nga jeta në moshë të re zyrtarja e lartë e LSI

 

Është ndarë nga jeta para kohe zyrtarja e lartë e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luzhiana Abazi.

Abazi është një nga emrat e spikatur të kësaj force politike, ndërsa së fundmi ka pasur detyrën e drejtoreshës së shërbimit spitalor.

Ajo prej kohesh vuante nga një sëmundje e rëndë, por duket se e ka mposhtur duke i marrë jetën në moshë të re.

Lajmi i trishtë është konfirmuar nga një tjetër aktiviste e këshilltare e LSI-së, Elona Guri, si dhe deputetja Nora Malaj në rrjetet sociale.

“Luzhiana o engjëll i bukur, unë besoja që ti do ia dilje se ishe e fortë! Ty të donte Zoti pranë vetes se ishe shumë e vecante dhe me e mira për gjithe ne!

Je bërë kaq e bukur dhe dukesh kaq e qetë tani pas atyre dhimbjeve të tmerrshme që përjetove! Të dua shumë o Lala jone ! Do të mbajë gjithmonë në zemër me buzëqeshjen dhe mirësinë tënde.Sherbe ashtu sic di vetem ti ,me energjite e tua ne parajse o Engjell !!”, shkruan Guri. 

Abazi njihet edhe si aktiviste e LSI-së dhe njëherësh një mjeke e njohur në kryeqytet, ndërsa më herët ka qenë dhe kryetare në një nga minibashkitë e Tiranës.

Po ashtu për pesë vite me rradhë Abazi ka qenë pedagoge në Fakultetin e Mjekësisë, si dhe pjesë e Kryesisë së LSI-së.

Kush ishte Luzhiana Abazi

Luzhiana Abazi lindi ne qytetin e Durresit, me 19 Maj 1971.

Ne vitin 1994, u diplomua ne Fakultetin e Mjekesise, Universiteti i Tiranes.

 Abazi ka kryer nje sere specializimesh dhe trajnimesh.

Gjate periudhes 1996-1998  ajo ka kryer nje specializim per mjekun e familjes . Me 1999 – 2000 perfundoi me sukses Master-in per “Menaxhimin e sherbimit shendetesor paresor”, Instituti superior “Della Sanita” ne Rome.

Ne periudhen 2000 – 2002 ka qene Drejtore prane Autoritetit Shendetesor Rajonal

Abazi ka qene pedagoge ne Fakultetin e Mjekesise per rreth 5-vjet, ne vitet 2002 -2007.

Ne periudhen 2007-2011 eshte zgjedhur kryetare e njesise bashkiake nr.6 Tirane.  Ne 2011-2013 ka qene drejtore e “Drejtorise nr. 2 te Punetoreve te Qytetit’, Bashkia Tirane.

Nga 2014-2016 Znj. Abazi ka ushtruar  detyren si drejtore e Sherbimit Spitalor prane Fondit te Sigurimit te Detyrueshem te Kujdesit Shendetesor (FSDKSH)

Nga 2016 e ne vazhdim eshte drejtore e “Drejtorise Rajonale te Fondit Tirane”.

 Abazi eshte dalluar per angazhimin e spikatur ne politike. Nga viti 2012 e  ne vazhdim  ajo eshte  anetare e Kryesise e Levizjes Socialiste per Integrim.

 

IMG_3063.jpg]\\

 

nora.jpg

 

IMG_3062.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplasi 3 këmbësore dhe i mori jetën njërës prej tyre, arrestohet shoferi në Elbasan (EMRI)
Ndërroi jetë nga sëmundja e rëndë, kush ishte Luzhiana Abazi, drejtoresha e Tiranës »
Article Logic
Execution time: 0.013589143753052
array(1) { ["section"]=> string(87) "humbi-betejen-me-semundjen-ndahet-nga-jeta-ne-moshe-te-re-zyrtarja-e-larte-e-lsi-109298" }