I besuari i Angela Merkel, Armin Laschet udhëheqësi i ri i CDU

Publikuar tek: bota, më 12:56 16-01-2021 I besuari i Angela Merkel, Armin Laschet udhëheqësi i ri i CDU

Partia e qendrës së djathtë të kancelares Angela Merkel, zgjodhi sot Armin Laschet, guvernatorin pragmatik të shtetit më të populluar të Gjermanisë, si udhëheqësin e saj të ri.

59-vjeçari Armin Laschet është kryetari i ri federal i Unioni Kristian-Demokrat, (CDU).

Armin Laschet, kryeministër i shtetit perëndimor Rhine-Westphalia, doli fitues përballë Friedrich Merz, duke siguruar 521 vota të 1 mijë e një delegatëve të partisë.

“Dua të bëj gjithçka në mënyrë që të qëndrojmë të bashkuar gjatë këtij viti … dhe pastaj të sigurohemi që kancelari i ri në zgjedhjet federale të jetë nga unioni (CDU / CSU),” tha Laschet.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Humbin jetën 23 persona pas marrjes së dozës së parë të vaksinës në Norvegji, nisin hetimet
Pa maska dhe distancë, skeptikët për koronavirusin dalin në protestë në Vjenë »
Article Logic
Execution time: 0.011302947998047
array(1) { ["section"]=> string(68) "i-besuari-i-angela-merkel-armin-laschet-udheheqesi-i-ri-i-cdu-235227" }