I diplomuar në Bachelor, 9 vjeçari GJENI po specializohet në inxhinieri elektrike, rrëmben vëmendjen e Oxfordit

Publikuar tek: bota, më 14:00 15-11-2019 I diplomuar në Bachelor, 9 vjeçari GJENI po specializohet në inxhinieri elektrike, rrëmben vëmendjen e Oxfordit Laurent Simons

Laurent Simons, është një 9 vjeçar belg, i sapo diplomuar në Bachelor.

Ai po përfundon studimet në inxhinieri elektrike në Universitetin e Eindhoven, raporton ‘The Telegraph’.

Mund të duket e çuditshme, por 9 vjeçari ka një kuotë inteligjence të barabartë me 145, shumë kjo më e lartë se mesatarja.

Simons arrin të zgjidhë probleme shumë komplekse, që një i rritur me aftësi të zakonshme mund ti zgjidhë në jo më pak se dhjetë javë ose ndodhta edhe nuk mund ti zgjidhë fare.

Lëndët e tij të preferuara janë matematika, shkenca dhe aplikacionet teknike.

Tek Laurent është drejtuar vëmendja e universiteteve më të mira të botës, nga Oxfordi deri tek kolegjet amerikane.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019726991653442
array(1) { ["section"]=> string(116) "i-diplomuar-ne-bachelor-9-vjecari-gjeni-po-specializohet-ne-inxhinieri-elektrike-rremben-vemendjen-e-oxfordit-185994" }