I ftohti ekstrem, ekspertët japin alarmin: Ç’do ndodhë

Publikuar tek: bota, më 10:22 31-12-2017 I ftohti ekstrem, ekspertët japin alarmin: Ç’do ndodhë

Shkenctarët kanë dhënë alarmin se jo më shumë se një dekadë bota do të përfshihet në një të ftohtë ekstrem.

“Epoka e akullit” do të ndodhë në vitin 2021, ku temperaturat do të fillojnë të bien sipas përllogaritjeve të uljes së aktiviteteit të diellit.

Kjo sipas shkenctarëve do të çoj në një fenomen të njohur si ‘epoka e akullit”. Një situatë e tillë ka ndodhur në periudhën 1646 dhe 1715 ku lumi i Londrës në atë kohë ishte i ngrirë.

Valentina Zharkova, profesoreshë në Universitetin e Northumbrias në Britaninë e Madhe bën me dije se aktiviteti i diellit nuk është i njëjtë çdo vit dhe ai ka një cikël njëherë në 12 vjet, shkruan Daily Mail, transmeton newsbomb.al.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01338005065918
array(1) { ["section"]=> string(59) "i-ftohti-ekstrem-ekspertet-japin-alarmin-c-do-ndodhe-105001" }