I gjithë qyteti jeton brenda këtij pallati (Foto-Video)

Publikuar tek: bota, më 15:21 11-05-2016 I gjithë qyteti jeton brenda këtij pallati (Foto-Video)

Whittier është ndoshta qyteti më i çuditshëm në botë. Qyteti ndodhet në jug të Alaskës dhe ajo që e bën një nga qytetet më ë veçanta në botë është fakti se 220 banorët e qytetit jetojnë të gjithë në një pallat të vetëm.

Pothuajse, pasi Paul është i vetmi banor që ka vendosur të thyejë rregullat e qytetit dhe jeton në një trailer ngjitur me pallatin.

paul_ne_alaske.jpg

Por 220 banorët e tjerë të pallatit, jo thjesht jetojnë aty. Brenda në pallat ata punojnë, shkollohen dhe bëjnë pazarin. Pallati me 14 kate ka brenda dyqane, kafe, minimarket, një klinikë mjekësore, stacion policie, një park të brendshëm dhe shkollë. Në bodrumin e pallatit madje ka edhe një Kishë.

parkubrenda.jpg

Qyteti jo vetëm që është i izoluar me male të larta nga të katër anët, por hyrje-dalja e vetme për në qytet është një tunel që mbyllet plotësisht në orën 09:00.

dggd5g55gvbg5bv.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Erdogan: Kemi nevojë për ndihmën e aleatëve në luftën kundër ISIS
Studiuesit gjejnë lidhjen mes injorantëve dhe thënieve të “thella” pseudo-filozofike »
Article Logic
Execution time: 0.011875867843628
array(1) { ["section"]=> string(59) "i-gjithe-qyteti-jeton-brenda-ketij-pallati-foto-video-40145" }