I kushtuan 400 milionë euro, Gjermani blen qindra mijëra doza të ilaçit eksperimental që përdori Trump për të mposhtur COVID-in

Publikuar tek: bota, më 16:19 24-01-2021 I kushtuan 400 milionë euro, Gjermani blen qindra mijëra doza të ilaçit eksperimental që përdori Trump për të mposhtur COVID-in Ilustruese

Ish-presidenti amerikan Donald Trump e kaloi shumë lehtë koronavirusin, falë edhe trajtimit eksperimental të antitrupave që përdori.

Trajtimin e Trump do të fillojë ta përdorë edhe Gjermania, me lajmin që konfirmohet nga ministri i Shëndetësisë Jens Spahn.

“Qeveria bleu 200 000 doza për 400 milionë euro”, tha ai për gazetën Bild am Sonntag, ndërkohë që kjo metodë e antitrupave “monoklonë” do të fillojë të përdoret javën e ardhshme në spitalet universitarë.

“Ata veprojnë si një vaksinim pasiv. Administrimi i këtyre antitrupave në fazat e hershme mund të ndihmojë pacientët me rrezik të lartë të shmangin një progres më serioz”,  tha Spahn.

Ish-presidenti Trump u trajtua me antitrupat REGN-COV2 nga kompania amerikane Regeron, ndërkohë që më herët u njoftua se një trajktim i tillë kushtonte më shumë se 1 milion dollarë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Biden dhe Johnson zhvillojnë bisedën e parë telefonike, zotohen për thellim të bashkëpunimit
»
Article Logic
Execution time: 0.013183116912842
array(1) { ["section"]=> string(133) "i-kushtuan-400-milione-euro-gjermani-blen-qindra-mijera-doza-te-ilacit-eksperimental-qe-perdori-trump-per-te-mposhtur-covid-in-236211" }