I shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet 47 vjeçari, i dënuar në Gjermani për vjedhje

Publikuar tek: aktualitet, më 18:02 02-06-2020 I shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet 47 vjeçari, i dënuar në Gjermani për vjedhje Foto ilustruese

Policia Kufitare ka arrestuar me qëllim esktradimi drejt Gjermanisë, një shtetas kosovar i shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Mësohet se për 47-vjeçarin me iniciale H.H., se Gjykata Gjermane ka vendosur masën e sigurimit ‘Arrest në burg’, për veprën penale “Vjedhja në rrethana rënduese”.

Maksimumi i dënimit për këtë vepër penale është 10 vjet burg.

Njoftimi i policisë:

Arrestohet me qëllim esktradimi drejt Gjermanisë, një shtetas kosovar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Vjedhja në rrethana rënduese”.

Kapja, nga Policia Kufitare, në bashkëpunim me Interpol Tiarna.

Shërbimet e Policisë Kufitare, me rihapjen e kufijve, kanë marrë masa duke shtuar kontrollet për kapjen e personave në kërkim, si dhe për parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare.

Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Qafë Morinës, shërbimet e Policisë Kufitare, në bashkëpunim me Interpol Tirana, bënë kapjen dhe ndalimin e shtetasit të shpallur në kërkim ndërkombëtar H. H. (K)., 47 vjeç, banues në Smolicë, Kosovë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata Lokale Geilenkirchen/Gjermani i ka vendosur masën e sigurimit ‘Arrest në burg’, për veprën penale “Vjedhja në rrethana rënduese”. Maksimumi i dënimit për këtë vepër penale është 10 vjet burg.

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Tropojë bënë arrestimin provizor të tij, me qëllim ekstradimin drejt Gjermanisë, mbështetur në Konventën Evropiane të Ekstradimit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090608596801758
array(1) { ["section"]=> string(95) "i-shpallur-ne-kerkim-nderkombetar-arrestohet-47-vjecari-i-denuar-ne-gjermani-per-vjedhje-208816" }