Ibrahimoviç me origjinë SHQIPTARE, e ZBULON gazeta e madhe BRITANIKE (FOTO)

Publikuar tek: sport, më 14:12 15-11-2020 Ibrahimoviç me origjinë SHQIPTARE, e ZBULON gazeta e madhe BRITANIKE (FOTO) Zlatan Ibrahimoviç

Futbollisti i famshëm suedez Zlatan Ibrahimoviç është me origjinë shqiptare, dhe ndihet krenar për “rrënjët ballkanike”.

Ylli i Milanit ka postuar në Instagram një fotografi kur ishte fëmijë, mesa duket krah gjyshit të tij, ndërsa shkruan “rrënjë ballkanike”.

Por gazeta e famshme britanike “The Sun” thotë se ndër të tjera Ibrahimoviç ka edhe origjinë shqiptare.

Ibrahimoviç ka origjinë boshnjake dhe kroate. Babai i tij është Shefik Ibrahimoviç, një mysliman nga bosnja. Ndërsa mamaja, Jurka është katolike nga Kroacia, gjysmë shqiptare. Pra Ibrahimoviç është ¼ shqiptar.

Prej kohësh kanë ekzistuar teori për origjinën shqiptare të Ibrahimoviç, për shkak të të atit që është mysliman nga Bosnja, vend ku jeton një popullsi e konsiderueshme shqiptarësh, shumica e të cilëve fatkeqësisht, sot identifikohen si boshnjakë.

Gazeta britanike thotë se dy prindërit e tij emigruan në Suedi, ku u njohën dhe u martuan. Ibrahimoviç ka luajtu dhe fituar tituj me ekipe të mëdha si Paris Saint-Germain, Ajax, Milan dhe Barcelona.

dgetrh45rhdfhhj.jpg

gdeh4rhe4hhhh.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut shkruajnë historinë pas 19 vitesh, kualifikohen në Europian për herë të parë (VIDEO)
»
Article Logic
Execution time: 0.010495901107788
array(1) { ["section"]=> string(79) "ibrahimovic-me-origjine-shqiptare-e-zbulon-gazeta-e-madhe-britanike-foto-227807" }