Identifikohet kamikazi i sulmit në Manchester, 23-vjeçari Salman Abedi

Publikuar tek: bota, më 16:59 23-05-2017 Identifikohet kamikazi i sulmit në Manchester, 23-vjeçari Salman Abedi

23-vjeçari Salman Abedi është identifikuar nga autoritetet britanike si autor i sulmit kamikaz në koncertin e këngëtares Ariana Grande, duke vrarë 22 persona dhe plagosur 59 të tjerë. Shumë nja viktimat janë fëmijë dhe adoleshentë.

Salman Abedi me origjinë nga Libia është i njohur për policinë britanike. Autoritetet po hetojnë nëse ai ka qenë pjesë e një rrjeti më të gjerë terroristësh.

Abedi përdori një bombë artizanale të cilën e mbante në çantën e shpinës dhe e shpërtheu në dalje të Arenës Manchester, ku mijëra njerëz ishim mbledhur për të ndjekur koncertin e Ariana Grande.

Në vendngjarje u gjetën copëza metalike dhe gozhdë. Shteti Islamik mori përsipër sulmin dhe e quajti Abedi një ushtar të tyre.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Masakra në Manchester Arena u paralajmërua 4 orë para se të ndodhte, kush e parashikoi në rrjetet sociale
Masakra në Manchester, dëshmitarët rrëfejnë tmerrin: Vajza që po bërtiste... ishte motra ime. 8 vjeçarja që u vra prek mijëra zemra »
Article Logic
Execution time: 0.0097668170928955
array(1) { ["section"]=> string(75) "identifikohet-kamikazi-i-sulmit-ne-manchester-23-vjecari-salman-abedi-79695" }