Identifikohet vrasësi “Jihadi John”

Publikuar tek: bota, më 17:05 26-02-2015 Identifikohet vrasësi “Jihadi John”

Ekzekutuesi i Shtetit islamik, njohur si “Jihadi John” u zbulua se ishte një i diplomuar në universitetin e Londrës i cili  mundi të ikte në Siri edhe pse ishte në vëzhgimin e Shërbimit inteligjent anglez “MI5”.

Mohammed Emwazi, 27,vjeç i cili studioi programim kompjuteri në Universitetin e Ëestminster, është thënë thënë se ka udhëtuar në Lindjen e Mesme tre vjet më parë dhe më vonë iu bashkua ISIS.

"Jihadi John" ka paraqitur një video të ekzekutimit të punëtorëve britanikë ndihmës Alan Henning dhe David Haines, gazetarët amerikanë James Foley dhe Steven Sotloff, reporterit japonez Kenji goto dhe ushtarëve sirianë.

Identiteti i tij u konfirmuar këtë pasdite nga dy burime të qeverisë amerikane.

Folësi arab Emwazi ka një vëlla dhe dy motra, dhe u zhvendos në Britani rreth moshës 6 vjeçare.

Djali i një shoferi taksie mësohet, të ketë qenë i rritur në një familje të shtresës së mesme dhe herë pas here luteshe në një xhami në Greenwich, në jug-lindje të Londrës.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011123895645142
array(1) { ["section"]=> string(38) "identifikohet-vrasesi-jihadi-john-4512" }