Ikën miku i Bashës, Donald Tusk zgjidhet president i PPE

Publikuar tek: bota, më 17:26 25-11-2019 Ikën miku i Bashës, Donald Tusk zgjidhet president i PPE Donald Tusk

Ish-presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk është zgjedhur president i Partisë Popullore Europiane, pjesë e së cilës është edhe PD e Shqipërisë.

Ky post është mbajtur prej 2013-ës nga politikani francez Joseph Daul. Tusk u zgjodh kreu i ri i PPE thuajse me unanimitet, 491 vota ishin në favor të tij dhe vetëm 37 kundër.

Pak ditë më parë në Zagreb u mbajt kongresi i PPE-së ku u miratua edhe një rezolutë urgjente që i bën thirrje Këshillit Europian dhe vendeve anëtare të BE-së të japin sa më parë një vlerësim pozitiv për çeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE.

Edhe si president i Këshillit Europian, Tusk e ka mbështetur integrimin e dy vendeve të Ballkanit në BE.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013003826141357
array(1) { ["section"]=> string(62) "iken-miku-i-bashes-donald-tusk-zgjidhet-president-i-ppe-187168" }