Ikin 4 mijë punonjës nga bashkitë e komunat, ja struktura e re e shkurtimeve

Publikuar tek: aktualitet, më 06:43 11-06-2015 Ikin 4 mijë punonjës nga bashkitë e komunat, ja struktura e re e shkurtimeve

Reforma territoriale që e ka kthyer pushtetin vendor me 61 bashki, do të shoqërohet edhe me riorganizim të sistemit të punonjësve. Në rrezik, sipas asaj që shkruan sot ‘’Shqip’’ janë 4 mijë punonjës.

Më shumë në rrezik janë ata punonjës me kontratë të përkohshme. Qeveria ka vendosur dje që: “Për punonjësit me kontratë që nuk janë nëpunës civilë, marrëdhënia e punës transferohet automatikisht. Nëse gjatë procesit të ristrukturimit, punonjësve u shkurtohet vendi i punës apo nuk përshtaten për shkak të kushteve të punës dhe kualifikimit, atëherë atyre u ndërpritet marrëdhënia e tyre e punës”, thuhet në vendimin e qeverisë.

I gjithë procesi do të përfundojë brenda 5 muajve, kështu që punonjësit që e ndjejnë veten të rrezikuar duhet të përgatiten për të gjetur punë të tjera.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kapen me 1.5 kile heroinë rivalët e Aldo Bares, njëri tentoi të largohej: Mendova se ishin njerëzit e Bares dhe donin të na vrisnin
I shtuan tri kate pa leje pallatit, pranga ndërtueses dhe inxhinierit »
Article Logic
Execution time: 0.013116836547852
array(1) { ["section"]=> string(81) "ikin-4-mije-punonjes-nga-bashkite-e-komunat-ja-struktura-e-re-e-shkurtimeve-13238" }