Ikin nga puna 650 mjekë morën zero kredite, Brahimaj: Të ndëshkohen duke i'u ulur pagat

Publikuar tek: aktualitet, më 07:32 09-06-2015 Ikin nga puna 650 mjekë morën zero kredite, Brahimaj: Të ndëshkohen duke i'u ulur pagat

Plot 650 mjekë dhe stomatologë të cilët rezultojnë me 0 kredite në pesë vite rrezikojnë të humbasin vendin e punës. Profesionistët e mjekësisë janë ankuar duke pretenduar se  nuk i’u është komunikuar se do të lënë vendin e punës. Sipas tyre në nisje të ciklit  5-vjeçar të edukimit dhe në vazhdim u është komunikuar se mjekët që nuk kanë përmbushur kreditet duhet t’i nështrohen provimit të ricertifikimit.

Megjithatë drejtoresha e QKEV-së Entela Shehu ka sqaruar më herët për gazetën “Shqip” se  këta profesionistë  kanë të drejtë të qëndrojnë  në atë pozicion pune deri në momentin  që të gjendet një kandidaturë e përshtatshme.

 “Mjekëve me zero kredite në sektorin publik do t’u shpallet vendi vakant. Kjo do të thotë se do të hapen konkusre për vendin e tyre të punës, pasi këta të fundit do të shkarkohen. Por kjo vetëm pasi të jenë zëvendësuar pozicionet e tyre të punës” është shprehur Shehu.

Nga ana tjetër, Presidenti i Urdhërit të Mjekut, Fatmir Brahimaj është shprehur që i është propozuar bordit që mjekëve me zero kredite të mos hiqen nga puna, po të marrin ana të tjera ndëshkuese, siç mund të ishte ulja e pagave, megjithatë ky propozim nuk është pranur, pasi bordi ka vendosur që të zbatohet vendimi për largimin e tyre.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Babai shqiptar përdhunon për 7 vite të bijën: Më mbante mbyllur në shtëpi që të mos tregoja
I hapin profil fals, irritohet Namik Dokle:Ruajuni nga maskarenjt dhe banditët e internetit! »
Article Logic
Execution time: 0.011358022689819
array(1) { ["section"]=> string(91) "ikin-nga-puna-650-mjeke-moren-zero-kredite-brahimaj-te-ndeshkohen-duke-i-u-ulur-pagat-13044" }