‘Ikni p*rdh*ni!’, politikani turk ofendën rëndë SHBA-në (JA PSE NDODHI INCIDENTI MES DY SHTETEVE)

Publikuar tek: aktualitet, më 16:18 07-10-2019 ‘Ikni p*rdh*ni!’, politikani turk ofendën rëndë SHBA-në (JA PSE NDODHI INCIDENTI MES DY SHTETEVE) Ambasada Amerikane në Turqi

Kreu i degës Partia Lëvizja Nacionaliste (MHP) së Stambollit Birol Gur shau në ‘’Tëitter’’ Ambasadën Amerikane në Turqi me fjalë ofenduese ‘’Ikni p*rdh*ni, shkoni në shtëpi!’’

Incidenti verbal ndodhi në rrjetin social ‘’Twitter’’ të Ambasadës së SHBA-së, e cila i kishte dhënë ‘’like’’ kërkesës së organizatës ‘’FETO’’ për dorëheqje të kreut të MHP-së Devlet Bahçeli.

Zyra e Ambasadës kërkoi falje për veprimin e bërë, e cila u konsiderua nga Drejtori i Komunikimeve të Presidencës Fahrettin Altun i kërkoi Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) të hetojë rastin në fjalë dhe se SHBA-ja nuk duhet të ndërhyjë në ccështjet e brendshme të Turqisë. Kjo situatë ndezi përplasjet e forta diplomatike midis Turqisë dhe SHBA-së.
Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0091238021850586
array(1) { ["section"]=> string(98) "ikni-p-rdh-ni-politikani-turk-ofenden-rende-shba-ne-ja-pse-ndodhi-incidenti-mes-dy-shteteve-181144" }