Ikona e kinematografisë shqiptare TINKA KURTI feston ditëlindjen, mbush 88 vjeç

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:57 18-12-2020 Ikona e kinematografisë shqiptare TINKA KURTI feston ditëlindjen, mbush 88 vjeç

Aktorja e madhe Tinka Kurti ka festuar dje ditëlindjen dhe ka mbushur 88 vjeç.

Tinka Kurti u ngjit për herë të parë në skenë kur ishte vetëm 16 vjeç. Për disa vjet u aktivizua në teatrin amator në Shkodër. Më 1947 u përjashtua nga Liceu Artistik i Tiranës dhe nuk mori asnjëherë ndonjë diplomë shkolle, por kjo nuk e pengoi të bëhet një aktore e madhe.

Që nga viti 1949 e deri sa doli në pension ishte aktore e Teatrit “Migjeni” të Shkodrës, ku interpretoi rreth 120 role. Veçanërisht e suksesshme në rolet e forta dramatike të nënave, por po kaq e suksesshme në komedi.

Aktorja ka marrë vlerësime të shumta, ndër to medaljen “Mjeshtër i Madh i Punës”, akorduar nga Presidenti i Republikës. Dy kinema, një në Tiranë dhe një në Durrës mbajnë emrin e saj. Gjithashtu, emrin e Tinka Kurtit mban edhe një shkollë në fshatin Lekbibaj në Shqipëri.

Në vitin 2003, regjisori shqiptar Esat Teliti realizoi një dokumentar të titulluar thjesht "Tinka" kushtuar jetës së saj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Albumi i Ermonela Jahos renditet në 100 regjistrimet më të mira të vitit, Yuri Kim i bën një urim special
»
Article Logic
Execution time: 0.013113975524902
array(1) { ["section"]=> string(85) "ikona-e-kinematografise-shqiptare-tinka-kurti-feston-ditelindjen-mbush-88-vjec-231815" }