Ilir Levonja thirrje shqiptarëve: Dilni në protestë! Demokratët as kanë vrarë e as nuk vrasin madhëri

Publikuar tek: politike, më 16:40 26-01-2018 Ilir Levonja thirrje shqiptarëve: Dilni në protestë! Demokratët as kanë vrarë e as nuk vrasin madhëri

Analisti Ilir Levonja u bën thirrje shqiptarëve të dalin të protestojnë nesër në orën 12:00 bashkë me opozitën.

Sipas tij po tentohet të përhapet një frymë pasigurie lidhur me atë se çfarë do ndodhë nesër në protestë, me qëllim dështimin e kësaj të fundit.

“Dilni e protestoni se, protesta është e vetmja mburojë nga plumbat e specialistëve. 
Dilni se, demokratët nuk vrasin”, shkruan Levonja.

KOMENTI I PLOTË:

 Demokratët as kanë vrarë dhe as nuk vrasin madhëri

Në gjithë auditoriumin shqiptar, po përhapet një frymë pasigurie, rreth protestës që opozita kërkon të mbaj nesër më 27 janar 2018. Kjo kuptohet, me qëllim dështimin e saj. Ka një frymë overdozë ku frika ka filluar tu shtojë njerëzve të rrahurat e zemrës, tu ngrejë shkallët e tensionit, madje të fshijnë ndonjë planifikim për të dalur në rrugë. Studio të tëra ku elokuenca e mashtrimit, brenda një perversiteti kostumesh firmato, një grupi njerëzish pengëmarrës, apo pushtues të vëmendjes së shqiptarëve, tall mender bythën me një shoqëri të tërë. Flasin për vrasje, djegie, plaçkitje etj. Një arsenal i hienash, sa nuk është vështirë për të kuptuar, se, në Shqipëria është popull, a shoqëri, turmë, vetëm kjo klasë pengmarrësish që vendos e vulos si t'i dojë menderja. Të tjerat janë një agjitacion e propogandë që fatkeqësisht për shoqërinë e budallepsur a popullin e thjesht, bën efekt. Dhe fatmirësisht e me sukses të plotë, sjell avenir pushteti për hienat e shqiptarëve. Kurrë më pare sa deri sot, këta që qeverisin nuk janë ndjerë kaq të frikësuar sa nuk po lënë qoshe ekrani të parrullojnë vrasje, trazira, qaravitje langaraqësh edhe pse janë në puhstet me tepsi, hanxhar, e gjithë pajisjet e domosdoshme të një kasaperie. Në kësi raste të jeni të bindur, bylmezja krihet me nxitim për të mbuluar shëmtinë e vet. Eshtë një simptomë e qartë që tregon paaftësisë për të qeverisur. Një grup i tërë interesi që flet për reforma sa për demogagji. Që bën llogaritë me laps kopjativ në vesh, ku treshi bëhet kollaj tetë. Por e vërteta nuk është asgjë tjetër, dështim.


Në historinë e shtetit të shqiptarëve, në demokraci, në mbretëri, luftë, diktaturë e proletariatit. E këtë dëmdemokracinë e tanishme, faktet tregojnë se demokratët e vertetë kurrë nuk kanë vrarë. Kurrë nuk vrasin. Përkundrazi, fal asaj fryme liberale brenda tyre edhe hasmin e vet e kanë bërë mbret. I kanë dhënë pushtet, aq sa radhët e tyre liberale sot, janë plot kapterë dhe ish sigurimsa. Mos u çudisni, kur shikoni bashkë torturuesin me një të persekutuar. Eshtë tolerance demokrate. Demokratët kurrë nuk kanë vrarë, por fal kësaj fryme liberale, që është karakteristikë e sojit, ka penetruar aty çdo lloj kurve e kurvarë i diktaturës. Dhe i ka përdorur e po i përdorë ashtu siç dine të të kollondrisin specialistët e dritave të kuqe. Demokratët nuk dine të vrasin. Filloni nga 21 janari i 2011-ës. Nuk vranë demokratët. Vranë ata që akoma i keni me foto në internet se si u sillnin policëve me sa u hante krahu. Për këto merita shqiptarët këtë soj vrasësi, i bën ministra, deputetë, kryetar në bashki të ndryshme të vendit. Këta të vrasin, madje të bëjnë tu shkosh nga mbrapa me karafilë e të vendosësh lule tek vendi ku vra njeriu jot. Në 1997-ën, nuk vranë demokratët. Por ato vemje të sigurimit që fal pikërisht frymës liberale të demokratëve, lejuan qëllimisht hapjen e depove, dezertuan. E gjithë mëkatet e tyre ua mveshën demokratëve. Dhe mire ua bën. Dhe mire ua bëjnë. As në protestat e 98-ës, madje specialistët e vranë një demokrat. Dhe me të vrarin i hidhnin benzinë zjarrit, si e si shqiptarët të shqyheshin e pengëmarrësit të ndanin pushtetet, tenderat, tokat e kultivimit të kanabisit. Aq sa sot një qytet me histori të madhe si Vlora, apo Labëria e folkut, është faqja e zezë e jona për shkak të kultivimit të bimëve narkotike. Demokratët kurrë nuk vrasin, janë njerëz të shpirtit dhe e duan njeriun. E duan vëllain. Janë zogjtë e mendimit të lire pa robëruar, pa sunduar tjetrin. Por nuk se çfarë i bën kur brenda frymës së tyre, ka pjesë edhe kurvi. Aq sa me siguri deklarata të tilla për përmbysje klasash, nga një pinjoll nomeklature, studentëve të dhjetorit u mbushin gjoksin ca sarkazma hidhnake, plot absurd shqiptarësh. Demokratët kurrë nuk kanë vrarë..., megjithatë ju i identifikoni si të tillë. Eshtë një devijim i koklavitur ky, ndodh vetëm me ne. Po, po, vetëm me ne. Për shkak të fisnikërisë demokratë kemi marrë mbi shpinë plot zullume. Ndihemi fajtor me keq se ata që bën luftën e klasave. Një diktaturë vulgare elementit të të cilës i dhamë mundësinë të arsimohet, dekorohet dhe së fundi pushtet drejtësie për persekutime të tjera. Po, fal liberizmit demokrat. Specialistët kanë të drejtën të çojnë ditë më dite dele tek kasapi. Ta dini, prapë vrasës janë demokratët. 


Në kurrikulat e shtetit shqiptar janë me mijra frymët e mbytura. Apo turpet kombëtare siç është rasti i Musine Kokalarit dhe familjes së saj. Rasti i kuksianit Havzi Nela. Por kurrë, askush nuk u dënua. Dhe prapë sot, specialistët, i mbajnë shqiptarët në antiakuaza, në llogje të tilla. Edhe pse koha, sistemi, ka të bëj me grabitjet, ekonominë, llogaritë e thjeshta që çojnë tek përmirësimi i jetës së tyre. Një jetë sociale që i ka bërë të flasin me vete. Aq sa nuk e kanë për gjë të të shesin edhe nderin për një vend pune. Mirëpo specialistët, mungesën e ujit, rrugëve, varfërimin e përditshëm, e kthejnë në akuza vrasjesh e luftë klasash. Në përmbysje sistemesh etj. Dhe kanë të drejtë. Eshtë makutëria e demoktratëve, që u dha vend, i strehoi etj. Por nuk ia vlen... Ndaj dilni e protestoni se, protesta është e vetmja mburojë nga plumbat e specialistëve. 
Dilni se, demokratët nuk vrasin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010246992111206
array(1) { ["section"]=> string(106) "ilir-levonja-thirrje-shqiptareve-dilni-ne-proteste-demokratet-as-kane-vrare-e-as-nuk-vrasin-madheri-108035" }