Incidenti i parë në Rio 2016, sportistët libanezë dhe izraelitë grinden në autobus

Publikuar tek: sport, më 20:53 06-08-2016 Incidenti i parë në Rio 2016, sportistët libanezë dhe izraelitë grinden në autobus

Disa atletë libanezë nuk lejuan të disa sportistë izraelitë të hipin na autobusin që duhej t’i dërgonte në stadiumin Maracana për ceremoninë hapëse të Lojërave Olimpike të Rio 2016, njoftuan sot anëtarë të të dyaj delegacioneve.

Dy vendet vazhdojnë të jenë zyrtarisht në luftë dhe nuk kanë asnjë marrëdhënie diplomatike.

Në përgjithësi takimi mes atletëve ose artistëve arabë dhe izraelitë gjatë evenimenteve ndërkombëtare përbën vazhdimisht polemikë.

Incidenti filloi kur atletët izraelitë u paraqitën para autobusin në të cilin sportistët libanezë kishin hipur më parë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020675897598267
array(1) { ["section"]=> string(87) "incidenti-i-pare-ne-rio-2016-sportistet-libaneze-dhe-izraelite-grinden-ne-autobus-48983" }