India hedh poshtë ligjin që dënonte komentuesit e rrjeteve sociale

Publikuar tek: bota, më 16:39 24-03-2015 India hedh poshtë ligjin që dënonte komentuesit e rrjeteve sociale

Gjykata supreme e Indisë ka vendosur që policia të mos i arrestojë personat që bëjnë komente negative dhe ofenduese  në rrjetet sociale dhe websitet e tjera.

Më parë, India kishte një rregull sipas të cilit arrestoheshin personat që bënin komente ofenduese në Tëitter, Facebook etj. Ka pasur përplasje në lidhje me këtë ligj pasi qeveritarët e kanë mbrojtur ligjin, ndërsa të tjerë e midis tyre agjencia e lajmeve AFP  janë gati që të organizojnë edhe protesta pasi ky ligj është antikushtetues.

Në zbatim të këtij ligji janë arrestuar 7 persona. Në përmbajtje të ligjit që është quajtur 66A dënohen me 3 vite burg njerëzit shkaktojnë shqetësim ose bezdi nëpërmjet adresave të e-mailit ose ëebsite-ve të tjera.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011691093444824
array(1) { ["section"]=> string(71) "india-hedh-poshte-ligjin-qe-denonte-komentuesit-e-rrjeteve-sociale-6824" }