India ndalon përdorimin e cigareve elektronike

Publikuar tek: bota, më 07:09 19-09-2019 India ndalon përdorimin e cigareve elektronike

Kabineti qeveritar i Indisë ka njoftuar se do të ndalojë prodhimin, importin dhe shitjen e cigareve elektronike, duke thënë se janë të rrezikshme për shëndetin.

 

Një urdhër ekzekutiv është miratuar për të ndaluar përdorimin e këtyre pajisjeve për shkak të ndikimit të tyre te popullsia e re, ka thënë ministrja e Financave, Nirmala Sitharaman.

India ka më shumë se 100 milionë të rinj që pinë duhan, çka e bën këtë vend treg potencial për kompanitë që prodhojnë cigare elektronike.

Në rast të shkeljes së këtij vendimi, parashihen ndëshkime me burgim deri në tre vjet.

India është konsumuesja e dytë më e madhe e produkteve të duhanit, pas Kinës dhe më shumë se 900,000 njerëz vdesin në këtë shtet çdo vit, si pasojë e sëmundjeve të lidhura me të.

Ministrja e Shëndetësisë, që edhe ka propozuar ndalesën, ka thënë se është në interes publik që të sigurojë se përdorimi i cigareve elektronike nuk kthehet në “epidemi” për të rinjtë.

Në Shtetet e Bashkuara, deri në tani janë raportuar 450 raste që kanë pasur probleme me mushkëri, të cilat janë lidhur me cigaret elekronike.

Po ashtu janë raportuar edhe të paktën gjashtë raste të vdekjes në 33 shtete.

Vendimi i Indisë ka ardhur një ditë pasi Nju Jorku është kthyer në shtetin e dytë në SHBA, që ka ndaluar përdorimin e cigareve elektronike me shije të ndryshme.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011691093444824
array(1) { ["section"]=> string(53) "india-ndalon-perdorimin-e-cigareve-elektronike-178960" }