Industria e modës në zi, ndërron jetë stilisti i famshëm

Publikuar tek: bota, më 16:44 19-11-2017 Industria e modës në zi, ndërron jetë stilisti i famshëm

Stilisti i njohur Azzedine Alaia ka ndërruar jetë në Paris në moshën 77-vjeçare.

Ai ka lindur në Tunis më 26 shkurt të vitit 1940 dhe gjatë kohës që ishte student për skulpturë, braktisi shkollën për dedikimin ndaj revistës Vogue.

“Kur e kuptova që nuk mund të isha një skulptor, ndryshova drejtim, ndoqa modën”, u shpreh stilisti në atë kohë, shkruan revista Vogue, raporton neësbomb.al.

Në vitin 1957 ai filloi punë tek Christian Dior dhe më pas tek Guy Laroche ku kaloi dy sezone me rradhë, duke kaluar më vone tek Thierry Mugler, të gjitha firma të famshme në industrinë e modës.

Ai prodhoi koleksionin e parë me emrin e tij në vitin 1980.

Shumë figura të njohura janë prekur nga vdekja e tij, njëra prej tyre është këngëtarja e famshme botërore Rihanna, e cila ka postuar dhe një foto me stilistin e ndjerë.

azzedine-alaia-death.jpg

o-NAOMI-CAMPBELL-900.jpg

3072.jpg

IxuGshAfZ7_1.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090188980102539
array(1) { ["section"]=> string(62) "industria-e-modes-ne-zi-nderron-jete-stilisti-i-famshem-100129" }