Instalohet bateria më e madhe në botë! Zgjidhet problem i energjisë

Publikuar tek: bota, më 18:23 29-08-2017 Instalohet bateria më e madhe në botë! Zgjidhet problem i energjisë

Bateria më e madhe e litiumit do instalohet në Australi, për të mbrojtur vendin nga një  krizë e madhe energjie do të prodhohet falë një marrëveshje "historike" me firmën elektrike të makinave Tesla dhe kompaninë energjitike Neoen.

Shefi i Tesla premton do ta ndërtojë brenda 100 ditëve, ose do jetë falas. Bateria prej 100 megavat (129 megavat orë) duhet të jetë gati këtë vit.

Sipas parashikimeve bateria më e madhe në botë do të jetë 30 megavat. Bateria që pritet të ndërtohet do të jetë e lidhur me një fermë ere të Neoen, për të mundësuar energji shtesë gjatë emergjencave.

 “Ajo do të transformojë plotësisht mënyrën në të cilën ruhet energjia e rinovueshme dhe gjithashtu do stabilizojë rrjetin e Australisë Jugore”, thanë ndër të tjera zyrtarët. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vjen kërcënimi i rradhës nga Korea e Veriut, i hedh raketë Japonisë, çfarë mesazhi është ky? (FOTO)
Firma e Trump po planifikon të ndërtojë një gradaçelë në Rusi »
Article Logic
Execution time: 0.012855052947998
array(1) { ["section"]=> string(72) "instalohet-bateria-me-e-madhe-ne-bote-zgjidhet-problem-i-energjise-90544" }