INSTAT: Rritet niveli i menaxhimit të mbetjeve në Shqipëri

Publikuar tek: ekonomi, më 14:29 22-07-2016 INSTAT: Rritet niveli i menaxhimit të mbetjeve në Shqipëri

Sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave,  gjatë vitit 2015 është rritur niveli i menaxhimit të mbetjeve në Shqipëri në krahasim me dy vite më parë.

Mbetjet e ngurta urbane të menaxhuara me fonde publike kanë patur trend në rritje ndër vite, shpjeguar kjo ndër të tjera me sjelljen shoqërore të banorëve si refleksion i ndryshimeve në mënyrën e jetesës së tyre.

Në vitin 2015 rezulton të jenë menaxhuar rreth 1,4 milion ton mbetje, në vitin 2014 rreth 1,2 milion ton dhe në vitin 2013 sasia e mbetjeve të menaxhuar me fonde publike ishte 950 mijë ton.

 

menaxhim_mbetjesh_2.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02556586265564
array(1) { ["section"]=> string(63) "instat-rritet-niveli-i-menaxhimit-te-mbetjeve-ne-shqiperi-47432" }