Institucionet publike me ndërtime pa leje, ja lista

Publikuar tek: aktualitet, më 12:33 27-03-2015 Institucionet publike me ndërtime pa leje, ja lista

Bashki, komisariate, universitete, prefektura, garda dhe shumë lloje të tjera institucionesh publike kanë ndërtuar pa leje në vend, duke neglizhuar edhe procesin e vetdeklarimeve. Newsbomb.al sjell listën e të gjitha institucioneve si dhe numrin e shtesave pa leje për secilën.

Drejtori I ALUIZNI-t Artan Lame tha sot se ndërtimet pa leje nga vetë shteti janë të paimagjinueshme, por më e keqja është mungesa e vullnetit të tyre për t’i legalizuar këto ndërtime.

“Pas përpunimit të të dhënave, rezultonte se janë disa qindra institucione shtetërore publike të cilat përgjatë viteve kanë ndërtuar pa leje.  Është e paimagjinueshme që një shtet të ndërtojë pa leje, në një kohë që ka ligje që dënojnë qytetarët që e bëjnë një gjë të tillë, për më tepër kur ka bërë edhe ligje për legalizimin e ndërtimeve pa leje. Por e keqja, për fat të keq, nuk mbaroi këtu.  Në qoftë se një pjesë e këtyre institucioneve, vërtet kanë ndërtuar pa leje por më pas u përfshirë në procesin e vetdeklarimeve dhe të legalizimeve, rezultojnë edhe një numër shumë i madh institucionesh të cilat, me gjithë shpalljen publike të procesit të legalizimeve dhe, me gjithë kërkesën me shkrim të bërë direkt ndaj tyre, nuk e bën kabull t’i nënshtrohen ligjeve të shtetit. Unë nuk e kuptoj se si një bashki që lëshon ajo vetë lejet e ndërtimit, të ndërtojë vetë pa leje!”, tha ndër të tjera Lame.  

aluiznilista2ok

aluiznilista3okok

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kush është përndjekësi i gazetarës Jonida Shehu? Ja mesazhet që i shkruante
Gjykata e Lartë vendos “arrest shtëpie” për Tom Doshin dhe Mark Frrokun »
Article Logic
Execution time: 0.013360977172852
array(1) { ["section"]=> string(55) "institucionet-publike-me-ndertime-pa-leje-ja-lista-7103" }