Instituti Amerikan i Arkitekturës përzgjedh Tiranën, Veliaj: Fokusi më i madh do të jetë...

Publikuar tek: aktualitet, më 11:38 08-04-2018 Instituti Amerikan i Arkitekturës përzgjedh Tiranën, Veliaj: Fokusi më i madh do të jetë... Foto nga Tirana

Tirana është përzgjedhur nga Instituti Amerikan i Arkitekturës si një histori suksesi dhe shembull se si një qytet mund të transformohet edhe me pak buxhet.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, mori pjesë si i ftuar special në Konferencën ndërkombëtare të AIA-s, me temë “Hapësira rinore dhe transformimi urban”, e cila u zhvillua dje në Prishtinë dhe ku morën pjesë mbi 100 arkitektë nga e gjithë bota.

Veliaj deklaroi se këtë vit fokusi më i madh do të jetë tek zonat rurale dhe në periferi të qytetit.

“Jam shumë i ndërgjegjshëm që më e mira është përpara. Të gjitha vlerësimet e Tiranës nuk mjaftojnë për të kuptuar se ka ende shumë punë për të bërë. Ndaj, besoj që në këtë vit të fundit të mandatit, fokusi më i madh do të jetë tek zonat rurale, tek zonat e periferive të reja, ku kemi krijuar lagje të reja, siç është Farka, zona e Selitës pranë Liqenit të Thatë, Kopshtit Zoologjik, Unaza e Re, siç është zona e Kasharit, Astirit, Yzberishtit dhe zona e Freskut”, nënvizoi kryebashkiaku.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Do procedohet penalisht, ja çfarë bën sot Voltana Ademi (VIDEO)
E rëndë në Fier, zetori del nga rruga, vdes në vend shoferi »
Article Logic
Execution time: 0.010378837585449
array(1) { ["section"]=> string(93) "instituti-amerikan-i-arkitektures-perzgjedh-tiranen-veliaj-fokusi-me-i-madh-do-te-jete-116130" }