Inteligjenca italiane: Shqiptarët me rrezikshmëri të lartë, drejtojnë grupet e drogës

Publikuar tek: aktualitet, më 16:36 21-02-2018 Inteligjenca italiane: Shqiptarët me rrezikshmëri të lartë, drejtojnë grupet e drogës

Inteligjenca Italiane ka dërguar në Parlamentin italian raportin e sigurisë kombëtare italiane. Në raportin e Shërbimit Inteligjent, ka informacione edhe për shqiptarët në Itali.

Sipas raportit, shqiptarët janë konsideruar si persona me problematika të mëdha dhe rrezikshmëri të lartë si pasojë e përfshirjes së tyre në grupe kriminale. Në informacione është theksuar se shqipëtarët udhëheqin trafikun e drogës dhe prositucionit në vendin fqinj dhe gjithashtu janë të përfshirë në organizata para-mafioze.

Sipas Shërbimit të Inteligjencës italiane, 6 shtetas shqiptarë janë dëbuar nga vendi, si pasojë se dyshimeve të përfshirjes në grupe terroriste. Në raport është prekur edhe kriza e refugjatëve duke thënë se nuk ka pasur prurje nga Shqipëria.

Përveç shqiptarëve, popull rezident me rrezikshmëri të lartë në Itali janë konsideruar edhe nigerianët e rusët.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pedagogët dy orë takim me ministren, Mark Marku: Ka afat deri në 10 Mars
SARANDË: 'I lashë banorët 3 ditë pa ujë', reagon për herë të parë drejtori i Ujësjellësit »
Article Logic
Execution time: 0.009721040725708
array(1) { ["section"]=> string(90) "inteligjenca-italiane-shqiptaret-me-rrezikshmeri-te-larte-drejtojne-grupet-e-droges-111005" }