Investimet e huaja dhe ato vendase, faktor kyç për rritjen ekonomike

Publikuar tek: ekonomi, më 13:07 04-08-2016 Investimet e huaja dhe ato vendase, faktor kyç për rritjen ekonomike

Sipas të dhënave zyrtare të BSH-së, ritmet e rritjes ekonomike në vend po udhëhiqen nga investimet vendase edhe të huaja.

Investimet kanë kompensuar dobësinë e konsumit privat, që ndonëse është kthyer në rritje prej tre tremujorësh, tashmë ka një peshë më të ulët në rritjen ekonomike.

 Investimet e huaja direkte kanë pasur një pjesë të rëndësishme, por fusha më e rëndësushme e investimeve ka qenë ajo e energjitikës.

Sipas të dhënave të  INSTAT, importi i makinerive dhe pajisjeve për gjashtëmujorin u rrit me afro 16% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më pare.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0040140151977539
array(1) { ["section"]=> string(73) "investimet-e-huaja-dhe-ato-vendase-faktor-kyc-per-rritjen-ekonomike-48739" }