iPhone nuk është rezistent ndaj ujit, kompania Apple gjobitet me 10 milion euro për mashtrim

Publikuar tek: bota, më 12:26 30-11-2020 iPhone nuk është rezistent ndaj ujit, kompania Apple gjobitet me 10 milion euro për mashtrim

Kompania Apple në Itali është gjobitur me 10 milion euro për dy mashtrime në reklamimin e saj.

E para ka të bëjë me reklamimin e iPhone që telefoni është rezistent ndaj ujit për një thellësi maksimale që varion midis 4 metra dhe 1 metër në varësi të modelit dhe deri në 30 minuta.

Reklama është mashtruese pasi sipas autoritetit, kjo provë ishte e vlefshme vetëm në kushte të caktuara të testuara në laborator, në të cilin uji i përdorur ishte i pastër dhe statik.

Pra, jo kushtet normale të përdorimit të çdo konsumatori. Për më tepër, reklama në të cilën u deklarua "Garancia nuk mbulon dëmin e shkaktuar nga lëngjet", sipas autoritetit: "u konsiderua e përshtatshme për të mashtruar konsumatorët duke mos sqaruar llojin e garancisë që i referohej (garanci konvencionale ose garanci ligjore), as nuk u gjykua e aftë për të kontekstualizuar në mënyrë adekuate kushtet dhe kufizimet e pretendimeve pohuese të rezistencës ndaj ujit".

Mashtrimi i dytë ishte" refuzimi kategorik nga Apple, në fazën pas shitjes, për të siguruar ndihmë garancie kur ato modele iPhone u dëmtuan për shkak të futjes së ujit ose lëngje të tjera, duke penguar kështu ushtrimin e të drejtave që u njihen atyre nga ligji në lidhje me garancinë ose nga Kodi i Konsumatorit".

Për këto arsye, gjoba prej 10 milion eurosh u vendos, përveç që kërkoi nga Apple që të botonte një ekstrakt të gjobës në faqen e saj të internetit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « KRIME në kohë PANDEMIE, Policia bën 'namin' në 30 vende europiane: Mbi 100 të arrestuar për abuzim me mbetjet e COVID, goditen edhe faqet “ONLINE” (DETAJE)
»
Article Logic
Execution time: 0.011112928390503
array(1) { ["section"]=> string(98) "iphone-nuk-eshte-rezistent-ndaj-ujit-kompania-apple-gjobitet-me-10-milion-euro-per-mashtrim-229629" }