Iraku në kaos të plotë, shtohet numri i të vrarëve në protestat anti-qeveritare (DETAJE)

Publikuar tek: bota, më 20:55 26-10-2019 Iraku në kaos të plotë, shtohet numri i të vrarëve në protestat anti-qeveritare (DETAJE) Protestat anti-qeveriate në Irak

Përplasjet qeveri-qytetarë në Irak nuk po njohin më limite, teksa numri i të vdekurve është rritur nga 40 në 48.

‘Vatra’ më e përgjakshme e përleshjeve midis milicisë shiite të Hashed al-Shaabi është rajoni jugor i Irakut, ku ka shumicë të komunitetit shiit. Protestuesit kanë djegur ndërtesa të pushtetit qendror dhe lokal.

Protestat anti-qeveritare në Irak të muajit tetor konsiderohen si protestat më të fuqishme që pas rrëzimit të Sadam Huseinit nga pushteti gjatë pushtimit të Irakut nga SHBA-ja në vitin 2003. Deri tani, milicia shiite që mbron qeverinë ka vrarë 205 qytetarë. Qeveria aktuale shiite akuzohet për abuzim me pushtetin, korrupsion, centralizim të pushtetit, etj.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012847185134888
array(1) { ["section"]=> string(92) "iraku-ne-kaos-te-plote-shtohet-numri-i-te-vrareve-ne-protestat-anti-qeveritare-detaje-183631" }