Irani i hapur për bisedime paqësore me Fuqitë e Mëdha

Publikuar tek: bota, më 15:05 21-03-2015 Irani i hapur për bisedime paqësore me Fuqitë e Mëdha

President i Iranit Hassan Rouhan ka thënë për Agjencinë e lajmeve Irna se problemi i aktivitetit bërthamor është i zgjidhshëm. Irani ka qenë në bisedime me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me Anglinë, Gjermaninë, Rusinë, Francën dhe Kinën në Lausanne të Zvicrës.

Palët e bisedimeve kanë caktuar datën 31 Mars për të përcaktuar një program konkret dhe datën 30 qershor si datë për zgjidhjen finale të problemit. Gjithashtu Fuqitë e Mëdha kanë kërkuar që Irani të heqë sanksionet që po dëmtojnë ekoniminë iraniane. Iranianët konsistojnë që programi atomik ka si qëllim paqen, por frika e botës është që mund të përdoren për qëllime ambicioze ushtarake. Në foto shihen Sekretari i SHBA, John Kerri dhe Ministri i Jashtëm i Iranit, Javad Zarif.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0088160037994385
array(1) { ["section"]=> string(58) "irani-i-hapur-per-bisedime-paqesore-me-fuqite-e-medha-6555" }