Irani zhvillon vaksinën e tij anti-COVID, do t’i vendoset emri i shkencëtarit të vrarë pak ditë më parë

Publikuar tek: bota, më 17:50 29-11-2020 Irani zhvillon vaksinën e tij anti-COVID, do t’i vendoset emri i shkencëtarit të vrarë pak ditë më parë Mohsen Fahrizade, shkencetari iranian i vrare ne nje atentat

Vrasja e shkencëtarit iranian Mohsen Fahrizade, i konsideruar si arkitekti i programit bërthamor në këtë vend, ka tronditur opinion publik në Iran.

Ndërkohë Irani po punon edhe për zhvillimin e një vaksine anti-COVID, e cila ka arritur në fazën e provës dhe do të testohet te disa vullnetarë.

Sipas kreut të njësisë qeveritare kundër COVID-19, Alireza Zali, vaksina e Iranit do të mbajë emrin e shkencëtarit “Mohsen Fahrizade”.

“Vaksina do të marrë emrin e “Martirit Fakhrizadeh” në kujtim të shkencëtarit”, deklaroi Alireza Zali.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Trump jep intervistën e parë televizive që nga humbja e zgjedhjeve, bën deklaratën e çuditshme
Dhuna ndaj producentit në Francë përplas qytetarët me policët, 81 të arrestuar dhe dhjetëra të plagosur (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012850999832153
array(1) { ["section"]=> string(109) "irani-zhvillon-vaksinen-e-tij-anti-covid-do-t-i-vendoset-emri-i-shkencetarit-te-vrare-pak-dite-me-pare-229557" }