Irlandë/ Zbulohet Stonehenge i ri (FOTO TË PABESUESHME)

Publikuar tek: kulture-art, më 13:08 19-07-2018 Irlandë/ Zbulohet Stonehenge i ri (FOTO TË PABESUESHME)

'New Stonehenge' është zbuluar në Irlandë, ndërsa vala e nxehtë e verës zbulon themelet e strukturave të lashta nëpër Ishujt Britanikë përfshirë fshatrat romake dhe një fushë ajrore të Luftës së Dytë Botërore.

Fotografi të pabesueshme ajrore të një 'Stonehenge të ri' janë shkrepur mbi Irlandën.

Monumenti që nuk është pare kurrë më parë është i përbërë nga një unazë e cila rrethohej nga një hendek parahistorik i varrosur në tokë.

Monumenti ndodhet në County Meath afër një varri 5.000-vjeçar të quajtur Newgrange.

Destinacionet historike janë rritur në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar gjatë javëve të fundit, pasi moti i nxehtë ka “krijuar” gjurmë në fusha dhe lëndina që shënojnë vendet e me karakteristika të vjetra dhe parahistorike.

Në Hampshire dhe Kembrixh janë shfaqur linjat ajrore dhe strehimore të Luftës së Dytë Botërore, si dhe fshatra romake të varrosura, në Uells dhe Norfolk.

“Monumenti është 'krejtësisht i ri' dhe përfshin karakteristika 'të jashtëzakonshme dhe të papritura” – u shpreh për BBC News, Dr Stephen Davis, një arkeolog në University College Dublin.

Ashtu si Stonehenge në Wiltshire, faqja rrethore përmban unaza me gurë njëri pas tjetrit dhe buzë tij ka dhe një hyrje, si dhe një unazë qendrore me dy hapa me një shteg të shtruar.

4E5E17DD00000578-5965875-image-a-43_1531911994265.jpg4E5DF7F700000578-5965875-image-a-38_1531911872938.jpg4E5DF7FF00000578-5965875-image-a-45_1531912032838.jpg

4E5DF80700000578-5965875-image-a-47_1531912051485.jpg

 

 

 

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026593923568726
array(1) { ["section"]=> string(59) "irlande-zbulohet-stonehenge-i-ri-foto-te-pabesueshme-128418" }