Ironia kosovare me turizmin në Shqipëri, tekst dhe video për mos t’u humbur

Publikuar tek: kulture-art, më 13:23 07-07-2016

Një pjesë e mirë e turistëve që tanimë përveç Durrësit, zgjedhin edhe jugun e Shqipëqrisë janë shqiptarët nga Kosova.

Këngëtari Gold Ag sjell përmes një kënge të titulluar “N’deti” dhe shpërfaq realitetin e turizmit tonë përmes ironisë e humorit me një tekst të shkruar bukur e klip të qendisur mirë!

Teksti:

U nisa për nshipni se mas shumti e du
Un shqiptar e ti shqiptar smujna mu kuptu
Mrrina te kufini sa e parkova kerrin
Un ja dhash lejen ai ma lyp patent shoferin
I thash kadal more burr se un du si vllaun
Ai mtha fike makinen shok edhe hape krahun
Un stbona sen po ti se di qa pate
Ku je nis or vllai ti me tër kto domate
Po shkojna ka durrsi e tani ka vlora
Se dielli sna ka rrok e jena bo si bora
Un stë kuptoj fare qfar flet o kosovar
Kujdes me makinen se mos biesh në radar
Xhamadani via via sa e madhe ësht shqipnia
Durrsi Vlora Velpioja e Dhërmija
Kemi dhoma te lira pi sho me do letra
E veta sa kushton tha 50mij të vjetra
I thash kadale shok mos je tu gabu
Un sta lypa me ble po ta lypa me banu
E ke pamjen nga deti Mund tvini ta shikoni
E pista kosova ndegjohet nga ballkoni
Posht e ke barin ndesh Kërko kamanjerin
Kur del ne plazh fike kondiconerin
A ka ktu parking se veq nkam une eci
Lere nvend tsigurt se mund ta marrë karroteci
Pastaj të ven gjoben e ti qojn nkomisarjat
E shok nga mangjoranca nuk kam asni kandidat

Dola nrestaurant me do shok tmit
Ata lypen pic un morra pomfrit
Mos qit mish derri ket let jet i viqit
Jo mor quna tmir sësht i derrit po i gicit
Qësht ai pomfrit duket fjal e bukur
Mos vall e ki fjalen për patate të skuqur
A ki adopter se telefoni mu ka nalen
Mos vall o valli për karikusin e ke fjalën
A ka mish tpules ajt bjeri do vishlle
Ashtu ktu nuk kemi veq nese don salqiqe
A ka autolarje ktu dikun te plazhi
Aty te furgoni aty mbrapa esh lavazhi
E lypa 1 shkreps thash ta kalli cigaren tha
ja qakmakun shok se se kuptoj at tparen
Gjuh interesante kjo gjuha kosovare
Nga njeher po thuhej se nuk ju kuptoj fare
Kena veq ero spe dijm sa shkon leku
A ka sallat shqipnies se spo du sallat greku
Po kemi sufllaqe pajdhaqe e kolla karkalec levrek
Midhje e dotrona niher bjema do uj e ta lqyrum qka
Po marr A mos je ti gold agu se mdukesh ftyr e par

Për më tepër ndiqni edhe videon si më sipër!

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.42631387710571
array(1) { ["section"]=> string(80) "ironia-kosovare-me-turizmin-ne-shqiperi-tekst-dhe-video-per-mos-t-u-humbur-45839" }