Ish-deputeti i PD “del garant”: Refuzoni distancimin social, nga sot gjendja e fatkeqësisë natyrore nuk vlen

Publikuar tek: politike, më 22:53 24-05-2020 Ish-deputeti i PD “del garant”: Refuzoni distancimin social, nga sot gjendja e fatkeqësisë natyrore nuk vlen Foto ilustruese

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi thotë se nga dita e sotme, gjendja e fatkeqësisë natyrore dhe masat e tjera anti-covid janë antikushtetuese.

Sipas Bylykbashit, nga sot masat e marra dhe kufizimet në lëvizjen e qytetarëve nuk kanë vlerë kushtetuese “sepse Parlamenti nuk mund ta zgjaste gjendjen e fatkeqësisë natyrore më shumë se një muaj pa një vendim të ri”.

Bylykbashi i sugjeron qytetarëve të refuzojnë distancimin social, që nënkupton se në ambientet publike personat duhet të qëndrojnë të paktën 1.5 metra larg njëri-tjetrit.

Postimi i plotë:

Rimerrni te drejtat tuaja!

Qe nga e diela sotme e Fiter Bajramit, "gjendja e ‎fatkeqesise natyrore" dhe masat e jashtezakonshme te Kryeministrit Edi Rama jane ANTIKUSHTETUESE. Mbajtja e ketyre masave pertej 23 majit nuk ka vlere kushtetuese  sepse Parlamenti nuk mund ta zgjaste gjendjen e fatkeqesise natyrore me shume se nje muaj pa nje vendim te ri.

Kufizimi i LIRISE SE LEVIZJES se shqiptareve  dhe te gjitha lirive te tjera nga Kryeministri Rama, qe nga dita e sotme 24 maj, ‎e ne vazhdim eshte antikushtetues.

Qeveria duhej te kerkonte shtyrje te re 30 ditore me 23 maj, te raportonte ne Parlament per masat e ndermarra nga 24 prilli ‎deri me 23 maj, te deshmonte sa efikase ishin ato dhe pse duhej zgjatur edhe me 30 dite te tjera gjendja e fatkeqesise natyrore dhe kufizimi i lirive. Kjo eshte arsyeja e afatit kushtetues 30 ditor, llogaridhenia e qeverise dhe jo tekat e Rames ne 22.00 te nates ne Facebook. Parlamenti ka detyrimin qe t'ju mbroje te drejtat nga qeveria por harrojeni qe ky Parlament si shtupe lecke ne duart e Edi Rames t'ju mbroje.

Statistikat e Covid 19 nuk justifikojne rrembimin dhe dhunimin e te drejtave tuaja nga Edi Rama.

Qytetare, refuzoni qe "distancimi ‎social" i neuroneve te Kryeministrit dhe pamundesia e tyre per t'u takuar me njeri-tjetrin ne mendime logjike e racionale ne interesin tuaj, te dhunoje LIRINE TUAJ TE LEVIZJES‎! Rimerrni te drejtat dhe lirite tuaja!

frherhrjrj.jpg

trj5trjk56kfgjghj.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098309516906738
array(1) { ["section"]=> string(111) "ish-deputeti-i-pd-del-garant-refuzoni-distancimin-social-nga-sot-gjendja-e-fatkeqesise-natyrore-nuk-vlen-207662" }