Ish-sekretari i PD ia la Bashës përgjegjësinë për lobimin rus, Balla: Më qartë se kaq nuk ka, Ristani është dëshmitar

Publikuar tek: politike, më 12:20 13-11-2019 Ish-sekretari i PD ia la Bashës përgjegjësinë për lobimin rus, Balla: Më qartë se kaq nuk ka, Ristani është dëshmitar Kreu i Grupit Parlamentar i PS-së Taulant Balla

Kreu i Grupit Parlamentar i PS-së Taulant Balla ka komentuar deklaratat e ish-sekretarit të përgjithshëm të PD-së Arben Ristanit, i cili hoqi përgjegjësinë nga vetja për çështjen e lobimit rus dhe ia la kreut të demokratëve Lulzim Bashës.

Ristani deklaroi mbrëmë se nuk ka qenë në dijeni të asnjë kontrate dhe se kontratën e ka lidhur Basha me lobistin amerikan Nick Muzin. Ndërkohë Balla shprehet se nuk ka më qartë se kaq dhe sipas tij këtë e ka thënë vetë PD, teksa e cilëson Ristanin bashkëpunëtor dhe dëshmitar.

Numri 2 i PS-së kërkon të zbardhet kush ishte personi që transportoi paratë nga Shqipëria në Skoci.

Reagimi i Ballës: 

MË QARTË SE KAQ NUK KA. E THOTË VETË PD.

I PANDEHURI: Lulzim Basha i biri i Xhelal dhe i Remzije i datëlindjes 12.06.1974, lindur dhe banues në Tiranë, Pallati afër ish Hotel Sheraton, me gjendje civile i martuar, me shtetësi shqiptare, me gjendje gjyqësore i pandehur, hetuar pa masë sigurimi.

AKUZUAR se ka kryer veprën penale të "Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve" dhe të "Pastrimit të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale" të parashikuar nga nenet 190/3 dhe 287-ç/2 të Kodit Penal.

RISTANI ËSHTË SA BASHKËPUNËTOR, AQ EDHE DËSHMITAR:

“Kemi një kontratë zyrtare të firmosur nga kryetari i partisë dhe një lobist amerikan, Muzin...”

...”Është një marrëdhënie që Kryetari në emër të PD-së ka lidhur një marrëveshje me lobuesin, unë nuk kam qenë në dijeni".

HETIMI I PLOTË DUHET TË ZBARDHË EDHE KUSH ISHTE PERSONI QË TRANSPORTOI PARATË NGA SHQIPËRIA NË SKOCI!

dszfgxd.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027806043624878
array(1) { ["section"]=> string(121) "ish-sekretari-i-pd-ia-la-bashes-pergjegjesine-per-lobimin-rus-balla-me-qarte-se-kaq-nuk-ka-ristani-eshte-deshmitar-185734" }