Ish shefi i CIA-s zgjidhet Sekretar i Shtetit në SHBA

Publikuar tek: bota, më 20:11 26-04-2018 Ish shefi i CIA-s zgjidhet Sekretar i Shtetit në SHBA

Largohet Rex Tillerson, vendin e tij e zë Mike Pompeo.

Mike Pompeo është zgjedhur nga senati amerikan në pozicionin e Sekretarit të Shtetit. Ai është personi i 70-të që emërohet në këtë post.

Pompeo më parë ka mbajtur detyrën e shefit të CIA-s.

Sipas raporteve të mediave të huaja, Senati amerikan me lehtësi konfirmoi zgjedhjen e Mike Pompeos për postin e Sekretatit të Shtetit.

Gjatë dëgjimit të tij të konfirmimit, Pompeo tha se do të rindërtonte radhët e Departamentit të Shtetit, i cili ka parë largime dramatike midis personelit të lartë nën sekretarinë e Shtetit Rex Tillerson.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0099639892578125
array(1) { ["section"]=> string(60) "ish-shefi-i-cia-s-zgjidhet-sekretar-i-shtetit-ne-shba-118425" }