‘Ishte bukur ta shihje’, Trump tregon prapaskenat nga marrëveshja në ‘Shtëpinë e Bardhë’: Ja çfarë po bënin krerët e Serbisë dhe Kosovës

Publikuar tek: bota, më 15:32 27-09-2020 ‘Ishte bukur ta shihje’, Trump tregon prapaskenat nga marrëveshja në ‘Shtëpinë e Bardhë’: Ja çfarë po bënin krerët e Serbisë dhe Kosovës Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka treguar një prapaskenë të ndodhur në Zyrën Ovale të ‘Shtëpisë së Bardhë’, ku u nënshkkrua marrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës në 4 shtator.

Gjatë fjalimit të mbajtur në Pensilvani, ai u ka folur qytetarëve për marrëveshjen e nënshkruar, ku tha se krerët e shteteve që për shumë vite po vriteshin me njëri-tjetrin, u përqafuan në Zyrën Ovale.

"U nominova për Kosovën dhe Serbinë. Kanë vite që vrasin njëri-tjetrin, nuk shkojnë bashkë. Janë si Palestina me Izraelin. U morëm me ta, iu thashë: “Pse luftoni dhe vrisni njëri-tjetrin? Kanë shumë dallime, edhe atë fetar. Ne bëjmë tregti me të dy. Ju thashë: “Çfarë bëni? Le të bëjmë një marrëveshje. Le të bëjmë paqe ekonomike dhe paqe përfundimisht. Erdhën në zyrën time, po përqafoheshin…ishin aq…ishte një gjë e bukur ta shihje. Shpëtuam shumë jetë", tha Trump. 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014662981033325
array(1) { ["section"]=> string(137) "ishte-bukur-ta-shihje-trump-tregon-prapaskenat-nga-marreveshja-ne-shtepine-e-bardhe-ja-cfare-po-benin-kreret-e-serbise-dhe-kosoves-221853" }