ISIS humbet qytetin e "profetizuar" Dabiq

Publikuar tek: bota, më 11:05 16-10-2016 ISIS humbet qytetin e

Shteti Islamik ka humbur kontrollin e një prej qyteteve më simbolike, atë të Dabiqit, pas përleshjeve me rrebelët sirianë.

Luftëtarët e opozitës siriane të mbështetur nga Turqia, kanë njoftuar se kanë arritur të marrin qytetin pas një rezistence minimale nga xhihadistët. Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut tha Isis tërhoqi forcat e saj.

Sipas propagandës së ISIS, Dabiq ishte qyteti ku do të zhvillohej beteja apokaliptike finale mes myslimabëve dhe të krishterëve, shenjë e nisjes së ditëve të fundit të botës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shembet ballkoni, vdesin 4 të rinj dhe plagosen mbi 10 te tjerë në Francë
Shpërthim i fuqishëm kamikaz në Turqi, 3 të vdekur dhe 8 të plagosur rëndë »
Article Logic
Execution time: 0.0094001293182373
array(1) { ["section"]=> string(45) "isis-humbet-qytetin-e-profetizuar-dabiq-56352" }