ISIS pranon vdekjen e al-Bagdadit, emëron liderin e ri

Publikuar tek: bota, më 17:19 31-10-2019 ISIS pranon vdekjen e al-Bagdadit, emëron liderin e ri Të rinjtë në Irak mësojnë nga lajmet vdekjen e al-Bagdadit / Reuters

Organizata terroriste ISIS ka njoftuar zgjedhjen e liderit të ri pas vrasjes së Abu Bakr al-Bagdadit gjatë aksionit të ushtrisë amerikane në Siri.

ISIS ka publikuar një audio ku njofton emërimi e pasuesit të al-Bagdadit, ai është Abu Ibrahim Hashimi al-Quraishi, raporton media amerikane NBC News.

Përmes kësaj deklarate ISIS pranon vdekjen e al-Bagdadit dhe të një zëdhënësi të lartë Ebu Hassan al-Muhajir.

Ndërsa vdekja e al-Bagdadit është një goditje e fortë për grupin militant, ekspertët kanë paralajmëruar se nuk është domosdoshmërisht fundi i kësaj organizate terroriste. /Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010833024978638
array(1) { ["section"]=> string(60) "isis-pranon-vdekjen-e-al-bagdadit-emeron-liderin-e-ri-184231" }